مدارک لازم برای ثبت نام در بورس افراد حقیقی و حقوقی

5/5 - (1 امتیاز)

شرایط ثبت نام در بورس تو سال‌های اخیر تغییرات زیادی داشته و میشه گفت هر چند سال ما تغییرات زیادی رو هم شاهد هستیم. همونطور که مشخصه برای ورود به بازار بورس و خرید و فروش سهام، قبل از هر چیزی باید مراحل ثبت نام رو به درستی انجام بدین. در این بین یکی از مواردی که از اهمیت بالایی برخورداره، به همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت نام در بورس هست. در این مطلب می‌خوایم هر چیزی که برای حضور تو بازار بورس براتون لازم و ضروریه رو بهتون آموزش بدیم.

در حقیقت ما راه زیادی رو طی می‌کنیم و مراحل مختلفی رو پشت سر می‌ذاریم تا بتونیم کد بورسی دریافت کنیم و با استفاده از کد آنلاین بتونیم به صورت غیر حضوری معاملات خودمون رو انجام بدیم. کاربرانی که می‌خوان وارد بورس بشن باید این مراحل رو پشت سر بذارن و همه مدارک رو هم ارائه بدن تا بتونن تو بورس ثبت نام کنن و خرید و فروش انجام بدن.

اینو هم بگم که قبلنا ثبت نام از همون اول تو خود کارگزاری ها انجام میشد، یعنی نیاز نبود اول تو سامانه سجام ثبت نام کنین و بعد برین کارگزاری. اما خوب شرایط جدید بورس، میگه که اول باید برین کد سجام رو دریافت کنین، بعدش به صورت آنلاین و یا حضوری تو کارگزاری ثبت نام کنین.

خوب باید ببینیم که چه شرایطی برای ثبت نام تو بورس لازمه؟ آیا شرایط سنی خاصی لازمه یا نه؟ قبلنا افرادی که می‌خواستن تو بورس ثبت نام کنن، باید به یکی از کارگزاری ها که مجوز از سازمان بورس داره می‌رفتن و به صورت حضوری فرم‌ها و قراردادها رو امضا می‌کردن. اینم بگم که امکان داشت ازشون یه آزمون اولیه هم بگیرن و اگه تو اون آزمون قبول می‌شدن، اجازه ثبت نام بهشون داده میشد. همچنین محدودیت‌هایی برای افراد ثبت نام کننده وجود داشت که باید اون شرایط رو افراد داشتن تا ثبت نام کنن، برای مثال:

 • اگر سن افراد کمتر از 18 ساله، باید حتما با حضور والدینشون مراحل ثبت نام رو انجام بدن.
 • اگه تحصیلات افراد، کمتر از دیپلم باشه، نمی‌تونن کد آنلاین بگیرن

این محدودیت ها و سخت‌گیری‌ها به این خاطر بود که معاملات تو بازار بورس کار سختیه و نیاز به آموزش داره. منظور از کار سخت اینه که انجام معاملات و خرید و فروش سهام، همراه با ریسک هست و باید حتما افراد قبلش آموزش‌های لازم رو ببینن.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس ایران

خوب اما امروزه دیگه شرایط ثبت نام تو بورس خیلی فرق کرده و دیگه نیاز نیست انقد شرایط سختی رو تحمل کنین. برای شروع ثبت نام کافیه برین تو سامانه سجام و کد سجام رو دریافت کنین و اونو تحویل کارگزاری بدین. تازه کارگزاری ها هم الان دیگه احراز هویت آنلاین دارن و حتی نیازی به مراجعه به کارگزاری هم وجود نداره.

میشه گفت بیش از 80 درصد کارها به صورت غیر حضوری انجام میشه. شما بعد از دریافت کد بورسی هم می‌تونین به صورت آنلاین کارای ثبت نام تو کارگزاری رو انجام بدین، یا اینکه فقط برای احراز هویت و امضای آخر کار برین به کارگزاری. اینم بگم حتی بعضی از کارگزاری ها امکان مراجعه غیر حضوری رو برای کاربرانشون فراهم کردن. به این صورت که کارشناس کارگزاری در آخر برای اهراز هویت میره درب منزل افراد و اونجا این کارو انجام میده.

بیشتر بخوانید : بهترین کارگزاری بورس برای سرخطی

همه این شرایط نشون دهنده ساده شدن مراحل ثبت نام تو بورس هست. برای ارائه مدارک به کارگزاری هم میشه به صورت آنلاین تصاویر مدارک رو بارگذاری کرد. در ادامه بهتون همه مدارک لازم برای ثبت نام در بورس رو میگم، با ما همراه باشین.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس برای افراد حقیقی

اشخاص عادی م حقیقی برای ثبت نام تو بورس، شرایط خاصی رو دارن که با شرایط افراد حقوقی فرق داره، این مدارک عبارتند از:

 • تصویر صفحه اول شناسنامه فرد
 • یک تصویر از پشت و روی کارت ملی
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی شخص
 • اطلاعات بانکی افراد مانند شماره شبا، شماره کارت، نام شعبه و بانک
 • ارائه کارت بانکی با رمز دوم برای پرداخت هزینه سجام

خوب همه مدارکی که باید برای گرفتن کد سجام از سامانه سجام و ثبت نام تو کارگزاری ارائه بدین، همینه. البته اینم بگم که بستگی به کارگزاری تون داره و معمولا بعضی هاشون بهتون میگن که یک کپی از همه مدارکی که گفتم رو بهشون تحویل بدین. البته وقتی که به کارگزاری مراجعه می‌کنین، باید فرم های زیر رو هم کامل کنین:

 • تکمیل فرم قرارداد بین شخص حقیقی و کارگزاری
 • تکمیل فرم دریافت کد معاملات آنلاین

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس برای افراد حقوقی

 • یک تصویر از آگهی تأسیس شرکت در روزنامه
 • یک تصویر از آگهی همه تغییرات در روزنامه رسمی
 • ارائه تصویر اساسنامه شرکت
 • یک کپی از شناسنامه و کارت ملی همه اعضای هیأت مدیره
 • کامل کردن فرم مشخصات مخصوص مشتریان حقوقی و تعهدنامه
 • کامل کردن فرم توافق معاملات آنلاین
 • کامل کردن فرم قرارداد معاملات آنلاین
 • برگزاری آزمون معاملات آنلاین
 • تحویل دادن درخواست کد معاملاتی در سربرگ شرکت حقوقی
 • مدارک مخصوص نماینده رسمی شرکت برای گرفتن کد بورسی

 

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس

ثبت نام در بورس و گرفتن کد سجام

همونطور که گفته شد بعد از گرفتن کد سجام شما می‌تونین تو کارگزاری مورد نظرتون ثبت نام کنین، پیشنهاد من کارگزاری اقتصاد بیدار هست که تو این کارگزاری و با استفاده از سامانه ای که براتون در نظر گرفته شده، می‌تونین به صورت یکپارچه هم کار گرفتن کد سجام رو انجام بدین و هم تو کارگزاری ثبت نام کنین. خوبی این کارگزاری اینه که اگه قبلا تو سجام ثبت نام کرده باشین، فقط با وارد کردن شماره تلفنتون، اطلاعات شمارو از سجام می‌گیره و کارای ثبت نام شمارو کامل می‌کنه.

اگر قبلا تو سامانه سجام ثبت نام نکرده باشین هم، اطلاعات فردی شامل موارد زیر رو ازتون می‌خواد:

 1. شماره موبایل ( باید به نام خود فرد باشد.)
 2. مشخصات فردی و شناسنامه‌ای
 3. مشخصات مسکونی
 4. اطلاعات شغلی افراد
 5. مشخصات بانکی ( رمز دوم و شماره شبا و غیره)

در نهایت بعد از تکمیل کردن این موارد باید نوع احراز هویت خودتونو مشخص کنین و مدارکتون رو ارسال کنین. دیگه همه کارها رو انجام دادین و باید منتظر بمونین تا ظرف یکی دو روز آینده براتون کد بورسی ارسال بشه. بعد از اینکه کد بورسی براتون ارسال شد، دیگه می‌تونین وارد پنل کاربری خودتون بشین و خرید و فروش سهام رو انجام بدین.

اجازه بدین تو قالب جدول بهتون مدارک لازم رو بگم تا بهتر متوجه بشین و دیگه مشکلی نداشته باشین.

ده کارگزاری برتر از نظر حجم معاملات ده کارگزاری برتر از نظر رضایت کاربران
مفید مبین سرمایه
آگاه دارای بسته نصب آسان
بانک پاسارگاد بانک سامان
فارابی اردیبهشت ایرانیان
صبا تامین پاسارگاد
حافظ تدبیرگران فردا
مبین سرمایه بورس بیمه ایران
بانک صنعت و معدن نهایت نگر
بانک پارسیان ایساتیس
آینده نگر خوارزمی پارسیان

 

خلاصه مدارک لازم برای ثبت نام در بورس

تو این مطلب به صورت کامل همه مراحل ثبت نام تو بورس رو بهتون گفتیم، همچنین مدارک لازم برای ثبت نام در بورس هم به اطلاعتون رسونده شد. پس بهتره قبل از هر چیزی این مطلب رو به صورت کامل بخونین و مدارک لازم برای ثبت نام در بورس رو آماده کنین، تا موقع ثبت نام در بورس به مشکل نخورین. کارگزاری اقتصاد بیدار با ارائه سامانه یکپارچه که هم می‌تونین اونجا کد سجام بگیرین و هم تو بورس ثبت نام کنین، یکی از کارگزاری های برتر محسوب میشه و پیشنهاد ماست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا